Најдобрата пита која сте ја пробале: За сите уживатели на печива со богат фил!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Гурманска пита исполнета со богат фил, ви ги буди сите сетила за вкус. Нема да можете да престанете со јадење.

Состојки:

 • 500 гр кори за пита
 • 200 гр праз
 • 200гр компири
 • 500гр печурки
 • 250 гр мелено месо
 • мешавина од зачини по вкус
 • мелен пипер по вкус
 • сол по вкус
 • масло по потреба

Прелив:

 • 3 јајца
 • 200 мл пиво
 • 200 мл млеко
 • 50 мл масло
 • 1 прашок за пециво
 • сол по вкус

Подготовка:

На загреано масло пржете ситно сецкан праз и мелено месо. Додадете сол. Потоа додадете рендан компир и сецкани печурки, и пржете додека не се ослободи вишок течност. Зачинете по вкус со мешавина од зачини и бибер. Оставете ја смесата малку да се излади.

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 200С. Подмачкајте плех со масло со големина приближно на кора. Ставете две кори на дното, па наредете малку од подготвениот фил, ставете ги другите две кори, пополнете повторно со фил и по потреба посипете малку масло. Повторувајте ја постапката додека не се потроши целиот материјал, но не ги пополнувајте последните две кори.

За преливот изматете ги сите потребни состојки. Исечете ја питата на коцки, прелијте ја со преливот и малку протресете го плехот за печење, така што преливот се распределува насекаде. Печете во загреана рерна околу 40 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!