Најдобар рецепт за тулумби: Крцкаво однадвор и меко одвнатре !

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Класично уживање кое сите го сакаме. По потекло од Турција, овој деликатес со текот на времето стана неопходен дел од домашните трпези.

Тајната на добро подготвените тулумби е дека тестото е крцкаво однадвор и меко одвнатре.

Состојки:

Тесто:

  • 5 дл вода
  • 500 гр брашно
  • 1 дл масло
  • 5 јајца
  • 1 лажица шеќер
  • малку сол
  • 1 л масло за пржење
- Advertisement -

Шербет:

  • 1 кг шеќер
  • 5 дл вода
  • 1 лимон

Подготовка:

Подготовка на шербет:

Истурете шеќер со вода, а потоа варете неколку минути. На крајот додадете го лимонот исечен на прстени. Тргнете го од оган и добро изладете го (по можност во фрижидер).

Тесто:

Истурете вода, масло, шеќер и малку сол во шерпата, а потоа варете додека не зоврие. Лесно, постојано мешајќи, истурете го брашното.

Извадете ја топлата маса од оган, а потоа добро измешајте со миксер, додека тестото не се соедини добро.

Додадете пет цели јајца, едно по едно, во добро изработеното млако тесто и добро измешајте ја масата секој пат.

Наполнете специјален шприц за тулумби со подготвената маса, а потоа ставајте ги една по една во литар загреано масло и пржете.

Ставете ги пржените тулумби во веќе подготвениот изладен шеќерен сируп, за да го впие добро. Кога тулумбите ќе станат сочни, ставете ги на послужавник.

На крај, истурете го остатокот од шербетот врз готовите тулумби и и ставете ги во фрижидер да се изладат добро.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!