Најдобар пијалок за топли денови: Како да направите освежителен битер – лемон!

Вреди да се проба:

Фантастичен домашен сируп ќе стане вашиот омилен пијалок ова лето!

Состојки:

  • ½ кг лимон
  • 1 грејпфрут
  • 1 кг шеќер
  • 6 кесички лимонтус

Подготовка:

Лимонот и грејпфрутот измијте ги добро и оставете ги натопени во раствор од вода и 5 лажици сода бикарбона 24 часа.

- Advertisement -

Извадете ги, измијте ги убаво, потоа измелете ги во мелница за месо или соковник и процедете ги низ газа.

Додадете 2 литри вода, шеќер и лимонтус, и мешајте додека не се стопат.

Истурете го сирупот во чаши и пијте разреден со кисела или обична вода.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!