НАЈДОБАР НАЧИН ЗА ПОДГОТВУВАЊЕ ПИЛЕШКО И КОМПИР: Се во еден сад, за речиси половина час!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова сигурно ќе стане вашиот нов, омилен начин за подготовка на пилешко месо.

Состојки:

  • маслиново масло
  • мала главица кромид или половина голема
  • 4 компири
  • сол и бибер
  • 3 парчиња пилешко филе (околу 350 грама)
  • 2 јајца
  • 200 мл павлака за готвење
  • зачини по желба
  • парче моцарела
  • домат

Подготовка:

Премачкајте го огноотпорниот сад со маслиново масло. Исечете го кромидот на парчиња и наредете во садот. Тенко исечете ги компирите на прстени, а потоа наредете ги над кромидот. Посипете со зачин по вкус, потоа малку повеќе маслиново масло.

Исечете го пилешкото на коцки и зачинете по вкус, а потоа промешајте со рацете за да ги разредите зачините. Наредете го месото над компирот.

- Advertisement -

Во посебен сад изматете две јајца со крем за готвење додека не се соединат. Додадете малку сол и бибер, додадете кари по желба и промешајте да се соедини, па прелијте го месото.

Покријте со лист хартија за печење, потоа алуминиумска фолија и печете 30 минути во рерна загреана на 180 степени.

Посипете го топлото јадење со рендана моцарела, и по желба покријте го врвот со парчиња домат и уште малку маслиново масло. Вратете се во рерна уште 10 минути, а потоа уживајте во сочното пилешко!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!