НАЈВКУСНИОТ СТАР РЕЦЕПТ ЗА АЈВАР ОД ЦЕПКАНИ ПИПЕРКИ: Нема да можете да престанете да го јадете бидејќи е многу вкусен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Највкусниот старомоден рецепт за ајвар од цепкани пиперки мора да го пробате оваа година, доколку не сте го пробале, бидејќи вкусот ќе ве воодушеви! Целосно ќе заборавите на класичниот!

Откако ќе пробате ајвар направен од сечкани пиперки, не можете да престанете да го јадете. А многумина веруваат дека овој вид деликатес во зимските денови, приготвен на овој начин, е многу подобар од класичниот ајвар.

Состојки за 12 тегли од 750 ml:

 • 30 кг свежа ајварска пиперка
 • 1150 мл масло
 • 7 лажици сол или по вкус (додадете постепено)
 • 4 лажици шеќер (или малку повеќе по вкус)
 • 250 мл вински оцет (или малку повеќе по вкус)
 • 1 кесичка 5 гр конзерванс (може и без ако жешкиот ајвар го истурите во врели тегли и го ставите во топла рерна или завиткајте постепено да се излади)

Подготовка:

Најпрвин извадете ги дршките и семките на пиперките, па ставете ги да се печат. Веднаш штом се испечат пиперките ставете ги во друг сад со капак или ќеса за да можете подобро да ги излупите. Потоа исцепкајте ги пиперките на неколку делови.

- Advertisement -

Во шерпата во која ќе го подготвите ајварот ставете 1 л масло, 100 мл оцет, 4 лажици шеќер и 4 лажици сол.Во текот на готвењето додадете го остатокот од оцедот и солта. Ова оставете го да врие и кога ќе зоврие додадете ги пиперките. Мешајте постепено, на почетокот е потешко бидејчи пиперката е во поголеми парчиња а кога ќе почне да се распаѓа станува полесно мешањето.

Кога ќе почне да врие додадете уште 1 дцл оцет и 2 лажици сол. Продолжете да мешате постојано за да не загори. Од прилика после еден саат во друг сад загрејте 100 мл масло и 50 мл оцет и оставете да зоврие. Кога ќе зоврие се посипува врз ајварот кој се уште се вари. по потреба додадете сол.

По 2,5 до 3 часа готвење кое зависи од јачината на оганот, ајварот треба биде готов. На крајот на оваа количина можете да додадете една кесичка конзерванс, или може и да не додавате доколку топлиот ајвар го соберете во топли тегли. Ставете го ајварот во тегли и теглите ставете ги во топла рерна, за да се затворат убаво.

Важни забелешки:

 • По печењето пиперките не ги чувајте долго во тенџере или вреќичка, за да не добие мирис на изгорено, потоа потешко се лупи.
 • Печената пиперка не ја мијте при лупење, за да не го измиете сокот што го испушта при печењето, само намачкајте ги рацете.
 • Оставете да се исцеди пред да го измелете.
 • Убаво измијте ги теглите и капаците, исушете ги и загрејте ги (во рерна или на работ од шпоретот – ако е на дрва) пред да го истурите ајварот.
 • Топлиот ајвар истурете го во врели тегли, веднаш затворете и завиткајте во ќебе за постепено да се излади.
 • Конзервансите не се потребни ако го правите тоа.
 • Можете да додадете 1 кесичка конзерванс за да бидете сигурни дека нема да се расипе, особено ако сте почнале рано да го подготвувате зимското складирање.
- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!