Најбрз РАСТОПУВАЧ на МАСТИ: Напиток за детоксикација кој ќе го забрза метаболизмот и ќе го зајакне имунитетот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Комбинацијата на овие намирници е вистинска детоксикација на организмот. Тоа ќе го забрза метаболизмот, ќе помогне во растворање на вишокот килограми и ќе го зајакне имунитетот.

Комбинацијата на овие состојки ќе ви помогне да согорувате маснотии, ќе го забрзате метаболизмот и со него ефикасно ќе можете да се борите против дијабетесот и нискиот крвен притисок.

Состојки:

  • 1 лажичка цимет
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 1 лажица мед
  • 2 лажици сок од лимон
  • 1 чаша вода

Подготовка:

Соединете ги сите состојки заедно и добро измешајте. Подготовката чувајте ја во фрижидер и пијте ја секое утро по една лажица на празен стомак. Резултатите ќе бидат видливи наскоро!

- Advertisement -

Сокот од лимон, кој е полн со витамин Ц, има алкално дејство врз организмот, а особено помага во регулирање на pH вредноста и помага во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Лимонот содржи растворливи растителни влакна во пектин, кои помагаат во борбата против гладот, создаваат чувство на ситост. Лимонот го стимулира црниот дроб да произведува жолчна киселина неопходна за варење. Покрај тоа, ја намалува горчината во стомакот и запекот. Лимонот го стимулира мокрењето, што помага при чистење на организмот. На овој начин, токсините го напуштаат телото многу побрзо, а уринарниот тракт е почист и поздрав.

Јаболков оцет е богат со добри бактерии и ензими. Неговата киселина го намалува крвниот притисок за шест проценти. Јаболков оцет е вековен еликсир на животот, антиоксиданс, детоксификатор, секретолитик, стимуланс, тоник, природен агенс кој го стимулира метаболизмот, го намалува притисокот, стимулира голем број на функции во телото (желудник, црева, срце , циркулаторниот систем, бубрезите, мочниот меур, кожата и респираторниот систем), спречува и лечи голем број на болести, а неговата најпозната употреба е во третманот, односно прочистување на крвта и отстранување на маснотии од крвта.

Медот може да се користи и за слабеење. Со векови се користи за лекување на рани и е одличен за срцето, кожата, гинеколошки заболувања. Медот предизвикува метаболички промени што ја намалуваат желбата за слатки и ви овозможува да согорувате маснотии.

Циметот е познат како еден од најдобрите антиоксиданти во светот. За рамнотежата на шеќерот во крвта, тој е еден од најдобрите. Циметот помага при лошо варење, го намалува лошиот холестерол и го регулира лачењето на инсулин во крвта, со што се топат масните наслаги.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!