НАРОДЕН ЛЕК СТАР 4 ВЕКА: Оваа моќна мешавина ќе направи чуда за вашето здравје!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Стар народен лек, тој е моќен борец за вашето здравје.

Тоа е посебен вид вино кое се подготвува од боровинки и смрека. Боровинките можат да ја омекнат вашата кожа, па дури и да спречат многу болести. Го зајакнуваат имунитетот. Имено, овие бобинки имаат повеќе антиоксиданси од било кое друго свежо овошје или зеленчук тестирано до сега. Повеќето од нивните моќи доаѓаат од пигментите кои се одговорни за сината боја.

Состојки:

  • половина килограм свежи боровинки
  • половина килограм смрека бобинки
  • 1л добро домашно црвено вино
  • половина литар јака домашна ракија
  • 3 лажици домашен мед
  • 3 лажици шеќер

Подготовка:

Измијте ги боровинките и смреката и ставете ги во голема тегла. Истурете го виното за да ги покриете бобинки. Оставете да отстои во фрижидер 48 часа. Потоа додадете половина литар ракија, мед и шеќер во смесата. Измешајте се добро, за да се стопи медот и шеќерот. Оставете ја целата смеса да отстои 7 дена. После тоа, тој е подготвен за употреба.

- Advertisement -

Апликација:

Лекот се користи со земање 4 лажици од оваа мешавина наутро и навечер. Имајте по неколку боровинки во секоја доза што добро ќе ги џвакате пред да ги голтнете. Смесата се користи 3 дена, наутро и навечер, по што се паузира 2 дена. Користете додека не ја потрошите целата доза што сте ја направиле според овој рецепт.

Бобинките одлични се за видот и здравото срце, тие го намалуваат нивото на шеќер во крвта, а исто така ги топат мастите околу стомакот. Помагаат со затвор. Чаша сурови боровинки содржи околу четири грама влакна. Растворливите влакна што се наоѓаат во боровинките можат да апсорбираат 11-16 пати поголема од сопствената тежина во вода и со тоа да ја забрзаат работата на цревата. Боровинките имаат голема количина манган, кој игра голема улога во развојот на коските. Од друга страна, смрека бобинките имаат необичен вкус и најчесто се користат како зачин во европската и индиската кујна. Овие бобинки се користеле како лек во античка Грција, а нивните здравствени придобивки се познати и денес.

Една од најкорисните состојки во смреката е 4-терпинен, кој помага да се намали количината на урична киселина, го подобрува дигестивниот систем и го намалува ризикот од вируси. Во комбинација, овие бобинки имаат неверојатен ефект врз вашето здравје. Рецептот всушност се базира на бобинки од боровинки и смрека натопени во вино и ракија, а всушност е еден вид вино од боровинки. Лекот се користи првенствено за проблеми со слаба циркулација и слаба крвна слика, главоболки и вртоглавица и други слични проблеми, заборавеност и слаба меморија.

Можете исто така да го земате лекот ако имате проблеми со слабо срце. Списокот на сите придобивки од овој народен лек не завршува тука. Ова вино треба да го пробате како решение за проблемите на сите акутни и хронични заболувања на желудникот и цревата, како и против варење и воспаление на дебелото црево. Виното успешно ја регулира дигестивната флора и ја уништува и регулира репродукцијата на штетните бактерии и паразити. Виното помага и при недостаток на апетит и слабост предизвикана од болест, операција или пад на имунитетот. Бидејќи добрата циркулација и варењето се клучни за здравјето, со добра работа на срцето и мозокот, јасно е зошто ова вино популарно се нарекува лек за секоја болест.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!