Народен лек познат уште од античко време: Овој пијалок целосно го чисти црниот дроб од насобраните токсини!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Здравиот црн дроб е клучот за добро здравје, а овој пијалок е најдоброто средство за чистење на црниот дроб.

Со цел целото тело да функционира добро, неопходно е црниот дроб да биде здрав и исчистен од токсини.

- Advertisement -

Поради дневниот внес на шеќер, масти, газирани пијалоци и друга нездрава храна, токсините се депонираат во црниот дроб и неговата работа се забавува. Затоа е неопходно од време на време да се изврши детоксикација на телото.

Овој народен пијалок ќе го исчисти црниот дроб и ќе го снабди со вредни хранливи материи.

Состојки:

  • 6 лимони
  • 3 грејпфрути
  • 9-10 см корен од ѓумбир (или 5 лажици ѓумбир во прав)
  • 4 чешниња лук
  • неколку лисја свежо нане
  • половина литар чиста врела вода
  • 3 лажици масло од ленено семе
  • 1 лажичка ким во прав

Подготовка:

Исцедете сок од лимон и грејпфрут во една чинија. Во блендер ставете корен од ѓумбир, лук и нане и добро изблендирајте. Исцедете ја оваа смеса и спојте го тој сок (од ѓумбир и лук) со сок од лимон и грејпфрут, додадете вода, ким и масло од ленено семе.

Измешајте се добро додека не стане компактно. Пијалокот се пие на празен стомак, после будење, 2-3 пати неделно.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!