Народен лек: Помага при АНЕМИЈА, го регулира КРВНИОТ ПРИТИСОК!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доволно е еден оброк дневно за целосно да се врати здравјето на телото.

Ако сакате вашето тело да стане посилно и поотпорно, вклучете го овој рецепт во вашата редовна исхрана.

Состојки:

 • 3 цвекла со средна големина
 • 1 компир со средна големина
 • 1 морков
 • 1 праз или кромид
 • по желба пилешка супа
 • 1/4 лажичка лук во прав
 • сол за вкус
 • сок од половина лимон
 • 1 лажичка бел бибер
 • кисела павлака за вкус
 • по потреба маслиново масло

Подготовка:

Празот добро измијте го од земја и исчистете го, па исечете го на прстени. Ако не ви се допаѓа празот, можете да користите и кромид. Морковот измијте го, исчистете го и изрендајте го.

- Advertisement -

Во загреана тава ставете малку маслиново масло и испржете ги празот и морковот.
Цвеклото и компирот добро измијте ги и ставете ги да се сварат во нивните лушпи.

Исчистете го компирот и исечете го на коцки, додајте го во празот и морковот, измешајте сe и ставете го во блендер. Додадете лук во прав, бибер, сол, сок од лимон и пилешка супа колку што сакате. Изматете сe и додадете кисела павлака по вкус.

Пријатно!

 • Цвеклото со право се класифицира како најздрава храна во светот. Познат уште од античките времиња како народен лек за многу болести. Позитивните ефекти дека цвеклото е потврдено и лекарите често го препишуваат како додаток на терапијата.
 • Главната примена на цвекло е во сузбивање на тумори и третман на леукемија. Потоа, се користи во третманот на маларија, акутни фибротични заболувања и грип во почетната фаза. Го регулира нискиот крвен притисок, има корисен ефект врз нервите и работата на мозокот и ја забрзува работата на желудникот, цревата и жолчката.
 • Тоа е нискокалорична храна која содржи многу растителни влакна и протеини кои не прават сити, ни дава енергија и има корисен ефект врз метаболизмот.
 • Содржи фолна киселина и витамини Б1, Б2, Б3 и Б6, што го прави одличен сојузник за секое дете. Можете да го јадете сурово, кисело, но највкусно е кога ќе се направи чорба.

 

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!