Направете 3 различни видови мали колачи од 1 смеса: Десерти за сечиј вкус со чоколадо, кокос, бисквити и лешници!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За слава секогаш ни требаат мали колачи, а ако се прават без да се запали рерната и од една смеса да добиете три различни видови, тогаш тоа е полн погодок.

Ова е таков рецепт, а ако ви требаат повеќе колачи, само дуплирајте ја смесата. Покрај малите колачи, можете да направите и едноставна торта како што е киндер буено.

Состојки:

За смесата:

 • 200 мл вода
 • 150 гр путер
 • 50-100 гр шеќер
 • 100 гр бело чоколадо
 • 250 гр мелени бисквити
 • 50 гр мелени (ситно сечкани) лешници
- Advertisement -

За гнезда од бели лешници:

 • бел дел од еуркрем
 • мелена плазма и лешници

За топчиња полни со крем:

 • еурокрем
 • кокос

За чоколадни штангли:

 • околу 100 гр чоколадо со бисквити (може да се направи и со лешници)
 • 2 лажици масло

Подготовка:

Во водата додадете путер, шеќер и бело чоколадо. Растопете, па истурете мелени лешници и бисквити, промешајте. Оставете ја смесата да се излади 1-2 часа.

Смесата поделете ја на 3 еднакви делови. Од првиот дел се прават како мини плескавици, се виткаат лешници, па се прави дупка на едниот крај од колачето и се прелива со белиот дел од еурокремот.

Од другиот дел од смесата се зема малку, се прелива еурокрем и се обликуваат топчиња. Се тркалаат во кокос.

Од третиот дел од смесата направете мини штангли кои ќе ги потопите во чоколадото кое сте го стопиле со масло.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!