НАПРАВЕТЕ ЈА ПОДОБРО ОД РЕСТОРАН: Најпознатото јадење што често се нарачува во текот на летото – ЦЕЗАР САЛАТА!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Цезар салатата е идеална за ручек или лесна вечера.

Кога ќе се вратите уморни од работа и ви треба брз оброк, или едноставно сакате да уживате во викендот и да не поминувате многу време во кујната, тогаш подгответе цезар салата.

Состојки:

  • 400-500 гр марула
  • 100 гр шери домати
  • 350-400 гр бело месо пилешко
  • 50 гр сланина
  • 3 лажици павлака
  • 3 лажици мајонез
  • прстофат бибер
  • сол
  • прстофат лук во прав или 1 чешне лук
  • 5 парчиња тост леб или двопек

Подготовка:

Во сува тава испржете ја сланината од двете страни додека не стане крцкава. Потоа извадете го и испржете го белото месо што претходно сте го посолиле во истата тава и масло од сланината.

- Advertisement -

Ако месото се залепи на тавата, додадете малку масло. Извадете го месото од тавата и ставете го лебот што сте го исекле на коцки. Кога ќе стане крцкав, готов е.

Измешајте мајонез и павлака, а потоа додадете бибер, лук и сол. Истурете марула салата и промешајте. Додадете ги доматите исечени на парчиња, потоа пилешкото и сланината. Нежно мешајте по секое додавање и ставете ги крутоните ипрженото лебче на крајот.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!