Направете чај ДУЊА: Идеален напиток во студените денови- Кога ќе ги видите придобивките ќе го правите секој ден!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дуњата е витаминска бомба која одамна е позната во народната медицина и се користи првенствено како средство за ублажување на кашлицата и смирување на стомачни тегоби.

Ова благотворно овошје потекнува од Југозападна Азија, а неговите лековити делови се плодот, листовите и семките, а особено сокот и сирупот од плодот.

Плодот на дуњата е богат со витамини и минерали. Содржи витамин Ц во големи количини, потоа витамин Б1, Б2, ниацин, каротин, калциум, магнезиум, калиум, бакар, натриум, цинк, железо, манган, натриум, хлор и сулфур. Покрај тоа, содржи протеини, диетални влакна и јаглехидрати.

- Advertisement -

Благодарение на танинот и слузот, дуњата благотворно делува на работата на цревата и спречува заразни болести. Пектинот влијае на кардиоваскуларниот систем, помага во намалување на крвниот притисок и обезбедува заштита од радиоактивно зрачење.

Семките се нејзиниот најлековит дел!

Кога семките од дуња ќе се оставаат во вода ослободуваат слуз што помага при проблеми со кашлицата. Содржат и големи количини на амигдалин, односно витамин Б17, кој има антиканцерогени ефекти. Семето е исто така богато со масти, танини, пектин, шеќери, јаболкова киселина, емулсин и протиди.

Благодарение на танинот и слузот, ова овошје поволно делува на работата на цревата и спречува заразни болести. Исто така, дуњата содржи многу пектин, кој благотворно делува на крвниот систем, помага во намалување на крвниот притисок и обезбедува заштита од радиоактивно зрачење.

Дуњата може да се јаде и свежа, но не секој ја сака, па затоа пожелно е од него да се прават сокови, компоти и сирупи кои се подеднакво ефикасни за отстранување на многу здравствени проблеми.

Сокот од дуња лечи кашлица, астма и дијареа, додека печената или варена дуња се препорачува за анемични лица, но и за лекување на воспаление на слузницата на желудникот и цревата. Дуњата се користи и за лекување на мукозните мембрани на фаринксот, крајниците, респираторниот тракт и за ублажување на обилната менструација. Чајот од семки од дуња лечи несоница, ја ублажува напнатоста и го елиминира лошиот здив, додека слузта од семките лечи изгореници и рани. Чајот од лист од дуња е одличен природен лек за запирање на дијареата.

Чај од семки од дуња

Најефективен дел од дуњата се семките од кои се прави чајот, бидејќи кога се оставаат во вода, семките ослободуваат слуз што ги решава проблемите со кашлицата и го чисти респираторниот систем.

За подготовка на чај од дуња потребно е семките од дуњата да се прелијат со врела вода, да се остави да отстои неколку минути и потоа да се испие чајот.

Овошен чај од дуња

Овој чај поволно делува на респираторните проблеми, ја смирува кашлицата, засипнатоста и ги ублажува симптомите на бронхитис.

Подготовка:

Измијте го овошјето, исчистете го и исечете го на четири дела. Извадете ги семките и тврдиот дел околу нив, а месестиот дел исечете го на ленти и веднаш ставете ги во литар вода, за да не се промени бојата.

Гответе на умерен оган 15 до 20 минути, а потоа оставете да се излади.

Процедете го и пијте го во голтки во текот на денот.

Погледнете за што уште може да ја користите и што се лечи дуњата:

Сируп за бронхитис

Народен лек против кашлица и воспаленија на дишните органи можете да направите многу лесно и од само неколку семки.

Подготовка:

Издробете пет семки дуња и прелијте ги со 100 мл вода. Кога ќе се формира густа мукозна маса, додадете 15 гр свеж сок од хељда и 100 гр мед од жалфија.

Земете една кафена лажичка три пати на ден пред јадење.

Сок од дуња за желудникот

Сокот од дуња помага при кашлица, астма и дијареа, додека за анемични лица се препорачува печена или варена дуња, но и за лекување на воспаление на слузницата на желудникот и цревата. Исто така може да помогне и при обилна менструација.

Проблемите со варењето лесно можете да ги отстраните со сок од дуња.

Подготовка:

Измијте и ситно изрендајте килограм дуњи, па процедете ги со газа. Испијте го сокот веднаш бидејќи брзо се оксидира. Најдобро е да се пие пред јадење.

Мелем од дуња

Мелемот од семе од дуња може да биде корисен за лекување на благи изгореници и рани.

Подготовка:

Издробете 10 гр семки од дуња, прелијте со 200 мл вода и почекајте да се формира мукозна маса. Нанесете го на заболениот дел од телото, директно или како облога.

Сирење од дуња

Французите со векови прават сирење од дуња, кое е одлична комбинација со печено месо, пилешко, патка, говедско и лова. Ова сирење е моќен извор на енергија, а може да се земе и како лек за подобрување на варењето. Не се препорачува за дијабетичари и дебели луѓе.

Подготовка:

Сварете два килограми дуња заедно со кората додека целосно да омекне. Кога ќе се излади, се сече на парчиња и се цеди. Измерете ја добиената маса и додадете ја соодветната количина шеќер. Во килограм и пол пире од дуња се додава килограм шеќер. Гответе сè повторно на тивок оган 45 минути, постојано мешајќи. Веднаш по готвењето, истурете го сирењето од дуња во соодветна тава, плитка стаклена чинија или чинии. Кога ќе се излади, исечете го сирењето на коцки, превртете го во шеќер во прав и ставете го на темно и суво место.

Засладувач од дуњи

Дуњите можете да ги консумирате и како засладувач, на пример за чаеви и на овој начин да ублажите многу тегоби.

Подготовка:

Сомелете килограм дуња, исцедете го сокот, потоа додадете 2 кг шеќер и кратко зовријте, а кога ќе се олади, истурете во стерилизирани шишиња.

Лосион против брчки и испукани усни

За лице без брчки и негувани усни, народната медицина препорачува семки од дуња.

Подготовка на лосион од семки:

Земете една полна лажичка семки од дуња и ситно исечкајте ги, па исечкајте ги во рерна и прелијте со две лажички зовриена вода. Добро измешајте и оставете да отстои 10 минути. Со овој препарат можете да нанесете и испукани усни и места на лицето со изразени брчки.

Подготовка на лосион од кора од дуња:

Измешајте 200 гр. кора од дуња во три децилитри појака ракија и оставете да стои две недели. Потоа процедете ја ракијата, истурете ја во шишиња и затворете ја.

Подготвениот лосион нанесувајте го на делови од лицето со брчки два пати на ден.

Извор: Mondo.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!