НАПРАВЕТЕ ТОРТА ОД ПОРТОКАЛ БЕЗ ПЕЧЕЊЕ: Брз, во само неколку чекори имате освежителен десерт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Освежителен десерт од бисквити и портокали кој не се пече, само треба да почекате да се стврдне.

Зимскиот период секогаш го одбележуваат цитрусните овошја, особено вкусните портокали кои секој секогаш ги има дома. За да го подготвите овој рецепт ќе ви требаат само два портокали, малку бисквит и млеко, а најдобро од се, нема печење и брзо е подготвен за послужување. Сигурно вашите гости ќе побараат парче повеќе, но и рецепт кога ќе ја пробаат оваа освежителна слатка.

Состојки:

  • 150 гр бисквит
  • 2 портокали
  • 500 мл млеко
  • 150 гр шеќер
  • 1 жолчка од јајце
  • 4 лажици пченкарен скроб
  • 2 лажици брашно
  • 300 мл сок од портокал
  • кокос

Подготовка:

Во калап со дијаметар од 26 см наредете ги бисквитите кои претходно сте ги натопиле во млеко. Портокалите со кората исечкајте ги на прстени кои потоа ќе ги преполовите и ќе ги наредите исправени по работ на калапот.

- Advertisement -

Во сад се прелива млекото, се додава шеќерот, жолчките, две лажици скроб и 2 лажици брашно. Добро измешајте и варете на тивок оган додека не се згусне. Кога филот малку ќе се излади, прелијте го врз бисквитот.

Во сокот од портокал додадете 50 гр шеќер и 2 лажици скроб и варете додека не добиете густа маса која потоа ќе ја прелиете врз филот. Распоредете рамномерно. Оставете го колачот да отстои во фрижидер околу еден час и потоа извадете го калапот. За украсување, одозгора посипете малку кокос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!