Направете сок што го намалува холестеролот, триглицеридите, го регулира крвниот притисок!

Вреди да се проба:

ПИПЕРКИ СО ЛУК: Зимница што треба да ја има секоја куќа!

Киселите салати се еден од најдобрите оксиданти, затоа не заборавајте да чувате пиперки во лук, извор на сите витамини. Состојки: 5 кг црвен пипер 2...

Вкусна и брза СЛАДОЛЕД ТОРТА: Идеална за освежување во летните горештини!

Ќе се изненадите од овој лесен вкус во кој се ужива. Состојки: 500 мл слатка павлака 500 мл кисела павлака 150 г шеќер 160 г...

Ова се највкусните брзи сендвичи: Појадок или вечера за само 10 минути!

Многу вкусни лепчиња, кои се приготвуваат за многу кратко време. Состојки: 150 г рендан кашкавал 150 г шунка сечена на коцки 2 тријаголници топено сирење...

Вкусно и ефтино јадење на многу едноставен начин – Печено ПИЛЕШКО ВО СОС!

Ова е едно убаво и вкусно јадење, кое се приготвува едноставно, од многу малку состојки, а се добива врвен специјалитет. Состојки: 1 кг пилешко месо...

Пијалокот е лесен за правење, има пријатен вкус, лесен е за консумирање, а исто така е многу ефикасен за висок холестерол и триглицериди.

Овој лек, кој се базира на целер, исто така ќе ви помогне да ја исчистите крвта, да ги проширите крвните садови, да го намалите стресот, да го регулирате крвниот притисок и особено да го зајакнете имунитетот. Тоа не е се! Пијалокот поради својот состав ќе има позитивен ефект во превенцијата и топењето на камењата во бубрезите.

Состојки:

  • 6 целосни лимони (со кора)
  • 4 целер (без корени)
  • 1 литар чиста зовриена вода

Подготовка:

Ако можете најдете непрскани лимони. Бидејќи е тешка задача, ако не сте сигурни дали се прскани, потопете ги прво во раствор од вода и сода за отстранување на нечистотии и хемикалии. Додека лимонот стои во растворот, измијте го целерот и извадете го коренот така што ќе останат само стеблата и лисјата.

- Advertisement -

Исечете сè заедно (лимон и целер) на парчиња, ставете во блендер и добро мелете ги во каша. За оваа намена можете да користите и мелница за месо. Додадете сè во садот во кој ќе истурите 1 литар претходно зовриена и изладена вода. Измешајте ја смесата добро и оставете ја да отстои 24 часа на собна температура за да се измешаат соковите и да се соединат. Откако ќе отстои, повторно измешајте ја смесата добро и исцедете ја со ситна цедалка или газа, така што останува само течност.

Добиениот сок истурете го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер за да не се расипе. Консумирајте по една мала чаша ракија секој ден пред секој оброк без да прескокнувате (најмалку три пати на ден). Кога ќе ја потрошите целата доза, направете нова. Практиката покажала дека се потребни 8-10 недели дневно консумирање на овој сок со цел да се добијат соодветни резултати за намалување на мастите во крвта и општо чувство за подобрување на целокупното здравје на организмот.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Сок од киви: Го подобрува видот, кожата, косата, и помага при губење на тежината!

Ова овошје има долга традиција, од лисјата се прави чај, додека од овошјето обично се прават сокови, сирупи, џемови, слатки, ракија, ликер, а потоа...

КРЕМАСТА ПАСТА СО ПИЛЕШКО: Идеален летен ручек подготвен за половина час!

Брзо и вкусно. Пилешко и тестенини - ветувачка комбинација. Состојки: 2 стека пилешки гради 300 гр шери домати 200 гр фета сирење 2 чешниња лук ...

Колач со лешници: Чоколадно лудило од десерт!

Мора да го пробате ова! Состојки за кора: 9 белки од јајца 200 гр шеќер 1 жолчка 1 лажица брашно 1 лажица какао 150 гр...

Дали сте пробале ЧОКОЛАДНИ ПУКАНКИ: Еве како да ги подготвите за вашето друштво вечерва!

Слатките пуканки се полн погодок! Досега веројатно сте пробале пуканки со разни додатоци, путер, лути пиперки, пилешки зачини или многу други солени додатоци за...

Домашен сок од јагоди: Рецепт и лековити својства!

Одличен освежувачки сок кој во исто време има и лековити својства. Состојки: 3 килограми јагоди 5 литри вода 600 грама шеќер 3 лимонтуси Подготовка: За да го...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!