Направете сок што го намалува холестеролот, триглицеридите, го регулира крвниот притисок!

Вреди да се проба:

Пијалокот е лесен за правење, има пријатен вкус, лесен е за консумирање, а исто така е многу ефикасен за висок холестерол и триглицериди.

Овој лек, кој се базира на целер, исто така ќе ви помогне да ја исчистите крвта, да ги проширите крвните садови, да го намалите стресот, да го регулирате крвниот притисок и особено да го зајакнете имунитетот. Тоа не е се! Пијалокот поради својот состав ќе има позитивен ефект во превенцијата и топењето на камењата во бубрезите.

- Advertisement -

Состојки:

  • 6 целосни лимони (со кора)
  • 4 целер (без корени)
  • 1 литар чиста зовриена вода

Подготовка:

Ако можете најдете непрскани лимони. Бидејќи е тешка задача, ако не сте сигурни дали се прскани, потопете ги прво во раствор од вода и сода за отстранување на нечистотии и хемикалии. Додека лимонот стои во растворот, измијте го целерот и извадете го коренот така што ќе останат само стеблата и лисјата.

Исечете сè заедно (лимон и целер) на парчиња, ставете во блендер и добро мелете ги во каша. За оваа намена можете да користите и мелница за месо. Додадете сè во садот во кој ќе истурите 1 литар претходно зовриена и изладена вода. Измешајте ја смесата добро и оставете ја да отстои 24 часа на собна температура за да се измешаат соковите и да се соединат. Откако ќе отстои, повторно измешајте ја смесата добро и исцедете ја со ситна цедалка или газа, така што останува само течност.

Добиениот сок истурете го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер за да не се расипе. Консумирајте по една мала чаша ракија секој ден пред секој оброк без да прескокнувате (најмалку три пати на ден). Кога ќе ја потрошите целата доза, направете нова. Практиката покажала дека се потребни 8-10 недели дневно консумирање на овој сок со цел да се добијат соодветни резултати за намалување на мастите во крвта и општо чувство за подобрување на целокупното здравје на организмот.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!