Направете совршен ДЕСЕРТ од СТАР ЛЕБ: Обидете се да изедете само едно парче!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Колку леб сте изеле во животот? Не е доволно, ако не сте го пробале сочниот пржен леб кој толку прекрасно мириса на цимет и ванила … Еден од наједноставните, можеби најчестите начини да се „рециклира“ стариот леб е да се похува.

Кога се потопува во мешавина од јајца и млеко, стариот леб доживува целосна метаморфоза и станува закуска што не сакаме да престанеме да ја јадеме, станува вистинско сочно задоволство.

Сигурни сме дека сте јаделе пржен леб цел живот, само леб или со сирење и шунка,  но дали сте го пробале во слатка верзија? Ако не сте време е, затоа што имаме рецепт за сочен сладок пржен леб кој мириса толку прекрасно на цимет и ванила.

Состојки:

 • 6-8 парчиња леб (стар најмалку два дена)
 • 2-3 јајца
 • 250 мл млеко
 • 1 лажица кафеав шеќер
 • ½ лажичка цимет
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • рендана кора од еден лимон
 • малку сол
 • 75 гр путер
- Advertisement -

За попрскување:

 • шеќер во прав
 • цимет

Подготовка:

Изматете ги јајцата во сад, изматете ги убаво, па додадете сол, шеќер, цимет, ванила и рендана кора од лимон и матете кратко. Додадете млеко и измешајте се добро. Потопете го лебот во вака подготвената смеса.

Стопете го путерот во широко загреана тава и испржете го лебот на средна топлина (пржете го 2-3 минути од секоја страна).

Ставете го препечениот леб на чинија покриена со хартија (да се впие вишокот маснотии). По неколку минути тргнете ја хартијата, па посипете го лебот со шеќер во прав и додадете малку цимет по желба.

Послужете топло за појадок.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!