Направете совршено ТЕСТО ОД БЛЕНДЕР кое ќе биде вистински ХИТ: Од него може да направите совршено меки и воздушести кифлички

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа лесна подготовка на тесто може да ја примените за правење на најубавите и најмеките кифлички на свет.

Толку е едноставно, само изблендирајте го тестото и не мора да ги валкате рацете.

Састојки:

  • 3 јајца
  • 75 гр. солен путер
  • 70 гр. шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 250 мл. млеко
  • 10 гр. сув квасец
  • 550 гр. бршано

Начин на подготовка:

Сите состојки, освен брашното ставете ги во блендер, измешајте ги и соединете. Потоа претурете ја смесата во длабок сад и постепено додавајте го брашното така што брзо ќе замесите тесто. Доколку имате професионален и моќен блендер може да го додадете и брашното во него. Но доколку немате тогаш на брзина со раце замесете меко тесто.

- Advertisement -

Замесеното тесто покријте го со пешкир и оставете да отстои околу 1 час на собна температура.

Размесете тесто и оформете кифлички, по ваша желба. Може да подготвите одлични ролнички. Поделете го тестото на 20 делови и оформете топчиња. Покријте ги и оставете ги уште 15-тина минути. Растегнете ја секоја топка тесто, така што ќе оформите корича. Поделете ја кората на еднакви делови и со ролање на тестото оформете кифли како ролнички.

Наредете ги кифличките во плех обложен со хартија. Пофторно прекријте го со пешкир и оставете да стои уште 20 минути. Изматете една жолчка со 20 милилитри млеко и со добиената смеса премачкајте ги кифличките. Печете ги на 180 степени околу половина час.

Добиените кифлички можете да ги премачкате со кајмак или домашен џем. Од тестото можете да направите и лепчиња за сендвичи. Со овој рецепт нема грешка, бидејќи се прави лесно и во секое време може да направите свежи и меки кифлички.

Исто така, истото тесто може да го направите и без блендер, само да го замесите со раце.

Извор: stvarukusa.mondo.rs

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!