Направете совршени кнедли за 10 минути: Домашни кнедли од гриз!

Вреди да се проба:

Еве како да ги направите совршените кнедли. Најдобар рецепт.

Состојки:

  • 1 белка од јајце
  • 3 лажици пченкарно брашно / гриз
  • 1/2 лажица вегета
  • 1/2 грст ситно сецкан магдонос

Подготовка:

Изматете ја белката до пенење. Додадете ги останатите состојки и продолжете да мешате додека смесата не се изедначи.

- Advertisement -

Извадете ги кнедлите со мала лажица и ставајте ги една по една во врелата супа што сте ја ставиле на оган. Потоа продолжете да гответе на тивок оган. Полека свртете ги кнедлите на другата страна.

Гответе ги кнедлите во супата уште 10 минути на тивок оган, повремено лесно мешајќи ја супата. Послужете со грст сецкан магдонос по желба. Во овој рецепт не се користи жолчката од јајце во смесата со кнедли, бидејќи кнедлите можат да се распаднат за време на готвењето.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!