Направете СЕЛСКИ ЛЕБ како од фурна на дрва – Вкусен, воздушест и со крцкава коричка…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу мек и пувкав леб, кој има прекрасна крцкава коричка и вкус кој потсеќа на дамнешниот леб од фурна.

Со овој рецепт, во домашни услови, во рерна ќе направите леб ист како од селска фурна.

Состојки:

  • 400 гр. брашно (пресеано)
  • 1/2 свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажица сол (израмнете)
  • 1 лажица масло
  • 240 мл. малку топла вода (за меко тесто)

Начин на подготовка:

Растворете го шеќерот во 80 мл. топла вода (до 42°С). Кога ќе се олади додадете го квасецот и измешајте добро за да се раскрши квасецот на ситни делови. Може да додадете и 1 лажица брашно. Оставете да се активира квасецот околу 3-5 минути.

- Advertisement -

Во длабок сад пресејте го брашното и во него додадете го активираниот квасец. Добро измешајте со дрвена лажица. Започнете со постепено додавање на водата и непрестано мешање, на почетокот со дрвена лажица а потоа со раце.
Замесете меко и хомогено тесто.

Кога ќе го замесите тестото покријте го садот и оставете да стата на топло, треба да отстои 45-50 минути.

Откако ќе стаса тестото, од него оформете леб и ставете го во плех за печење обложен со хартија. Одозгора посипете брашно со помош на цедалка и направете 2-3 многу мали и нежни засеци. Покријте го со крпа и оставете да стаса 40 минути.

Откако ќе стаса ставете го во рерна да се пече.

Печете во загреана рерна на 180 степени Целзиусови. На дното од фурната ставете тавичка со вода за да ја одржува влажноста. Подготвениот плех со лебот ставете го врз решетките.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!