Направете сами чај за МИОМ НА МАТКАТА: Терапијата трае 20 дена!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чајот за миом на матката може да помогне во лекувањето на овој проблем со кој се соочуваат многу жени.

Чај за миом на матката се пие 20 дена, а после тој период се прави пауза од 10 дена, па се продолжува со чајната терапија и се пие повторно 10 дена. Овој билен чај се пие надвор од месечен циклус.

Состојки:

  • 2 лажици ситно сечкан ранолист (Betonica officinalis)
  • 10 тина листови од коприва (Urtica dioica)
  • 10 тина листови од капина (Rubus frticosus)
  • 1 лажица ситно сечкани листови жалфија (Salvia officinalis)
  • грст лисја и цветови од ајдучка трева (Achillea flower)
  • 10 тина листови од диво нане (Mentha piperita)
  • 1.8 л зовриена вода

Подготовка:

Во зовриената вода ставете ги сите чаеви и оставете го садот покриен 90 минути на страна од ринглата. Процедете и засладете со мед по желба. Овој чај треба да се пие по 200 мл пред појадок, ручек, вечера и пред спиење. Тоа се вкупно 800 мл во еден ден за пиење.

- Advertisement -

Преостанатиот еден литар се користи за испирање на долниот дел од телото. Плакнењето се врши со 500мл чај, два пати на ден и со пауза од 4 часа помеѓу нив. Течноста за испирање не смее да биде топла, туку млака. Испирањето со млак чај се прави секој втор ден.

Пред секоја употреба на било каков лек или народен лек, консултирајте се со вашиот лекар.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!