НАПРАВЕТЕ САМИ: Природни спрејови со оцет и билки за чистење на домот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Споделуваме рецепти за подготовка на природни средства за чистење на домот од оцет.

Билен спреј за чистење со јаболков оцет

Состојки и Подготовка:

  • 250 мл (1 чаша) вода
  • 250 мл (1 чаша) рузмарин, маточина и нане прелиени во јаболков оцет

Измешајте се заедно и истурете во шише со спреј. Можете да го користите за да ги испрскате работните површини, славините и мијалниците откако ќе ги истриете со сол. Избришете ги со влажна крпа и полирајте за да им дадете сјај на славините и другите површини. Овој спреј има широка примена во домаќинството – идеален е и за чистење на бањи и прозорци.

Оцет за чистење со билки или цитрус

- Advertisement -

Подготовка:

Наполнете стаклена тегла (3/4 од волуменот) со билки, на пр. рузмарин, лимонска вербена (маточина), мајчина душица, миризливо морско оревче или кора од цитрус. Наполнете ја теглата до врвот со бел оцет или јаболков оцет, покријте и оставете да отстои две недели.

После тоа време, процедете ја течноста и истурете ја во чиста, одредена тегла или шише. Користете ја оваа течност за тоалетни шолји или измешајте ја во сооднос 50:50 со вода и истурете ја во шише со распрскувач и користете ја како ефикасно средство за чистење тоалет.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!