НАПРАВЕТЕ САМИ: Природни спрејови со оцет и билки за чистење на домот!

Вреди да се проба:

Споделуваме рецепти за подготовка на природни средства за чистење на домот од оцет.

Билен спреј за чистење со јаболков оцет

Состојки и Подготовка:

- Advertisement -
  • 250 мл (1 чаша) вода
  • 250 мл (1 чаша) рузмарин, маточина и нане прелиени во јаболков оцет

Измешајте се заедно и истурете во шише со спреј. Можете да го користите за да ги испрскате работните површини, славините и мијалниците откако ќе ги истриете со сол. Избришете ги со влажна крпа и полирајте за да им дадете сјај на славините и другите површини. Овој спреј има широка примена во домаќинството – идеален е и за чистење на бањи и прозорци.

Оцет за чистење со билки или цитрус

Подготовка:

Наполнете стаклена тегла (3/4 од волуменот) со билки, на пр. рузмарин, лимонска вербена (маточина), мајчина душица, миризливо морско оревче или кора од цитрус. Наполнете ја теглата до врвот со бел оцет или јаболков оцет, покријте и оставете да отстои две недели.

После тоа време, процедете ја течноста и истурете ја во чиста, одредена тегла или шише. Користете ја оваа течност за тоалетни шолји или измешајте ја во сооднос 50:50 со вода и истурете ја во шише со распрскувач и користете ја како ефикасно средство за чистење тоалет.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!