НАПРАВЕТЕ САМИ: Домашни бонбони против кашлица за деца!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Изборот на препарати за кашлица во аптеките е голем. Освен таблети и сирупи, има и огромен асортиман на бонбони против кашлица во различни вкусови.

Сите родители знаат колку е понекогаш тешко да се убеди детето да земе апче или сируп. Но бонбони – со задоволство. Ниту едно дете не одбива слатки. Подготвувањето на вакви бонбони воопшто не е тешко.

Покрај тоа, има убав вкус и обезбедува брз позитивен резултат. Кафеавиот шеќер, докажан народен лек, помага да се ослободи од иритацијата во грлото, што има ефект на зголемување на интервалот помеѓу нападите на кашлање.

Состојки:

  • 100 гр шеќер
  • половина лажичка ѓумбир во прав
  • 1 лажица сок од лимон
  • силиконски калапи (алуминиумска фолија или обичен плех)
  • чепкалки за заби

Подготовка:

- Advertisement -

За почеток, премачкајте го со масло силиконскиот калап или обичен плех. Во тенџере се става шеќерот и се става на шпорет на тивок оган. Мешајте постојано. Кога шеќерот се растопи, додадете ѓумбир во прав и сок од лимон. Гответе уште неколку минути на тивок оган со постојано мешање.

Сирупот е готов кога шеќерот ќе порумени. Сега истурете го во силиконски калапи или на послужавник по една лажичка на одделни места. Ако сакате, ставете чепкалки за заби за да направите лижалки.

Оставете го малку да се излади и оставете го во фрижидер половина час. Кога ќе се излади, ги вадиме бонбоните и уживаме во вкусот. Дневната доза за деца е 5-6 бонбони, под услов да не јадат други слатки.

Многу мајки не веруваат во рецептите на народната медицина, но во пракса ваквите бонбони го ослободуваат детето од упорна кашлица по само 2-3 дена. Овие бонбони совршено ја отстрануваат иритацијата на грлото, па детето се помалку кашла. Секако, доколку кашлицата не престане, треба да се консултирате со лекар за да исклучите посериозни болести.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!