Направете сами ДОМАШНА ВЕГЕТА: Вкусна и здрава!

Вреди да се проба:

Без разлика дали сакате малку да го промените вкусот на јадењата што ги правите или само сакате да знаете од што е направен зачинот што го додавате на вашите јадења, ви предлагаме да го направите сами. Не помислувајте веднаш дека ова е невозможна мисија. Ќе се изненадите колку е лесно да направите многу вкусен и многу поздрав зачин од оној што го купувате.

 Состојки:

  • 700 гр моркови
  • 700 гр црвена пиперка
  • 200 гр корен од магдонос
  • 500 гр корен од целер
  • 700 гр црвен кромид
  • 700 гр морска сол
  • 1 грст лист од магдонос
  • 2 грста на лист целер со целото стебло

Подготовка:

Исчистете го и измерете го целиот зеленчук, за да знаете колку сол да ставите. 1 кг сол важи за 4 кг зеленчук. Исчистете го и ставете го зеленчукот во ладна вода

- Advertisement -

Исчистете го зеленчукот уште еднаш, па повторно ставете го во ладна вода, претходно исечете го на помали парчиња. Измијте ги и лисјата.

Инсталирајте мелница за месо и земајте мешан зеленчук – малку од ова, малку од тоа, со додавање на лисја од магдонос, целер, мелете го целиот зеленчук.

Измешајте го мелениот зеленчук и додадете сол, потоа промешајте повторно и оставете го да отстои преку ноќ. Повремено промешајте.

Следниот ден, ставете го подготвениот зачин за јадење во стаклени тегли и затворете го со метално капаче. Кога ќе отворите тегла, можете да ја чувате во фрижидер.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!