Направете сами: Домашен МЛЕЧЕН леб!

Вреди да се проба:

Многу едноставно а многу вкусно. Ќе го правите повторно и повторно.

Состојки:

  • 500 мл млеко
  • 20 гр свеж квасец
  • околу 1 кг бело брашно меко
  • 120 мл масло
  • 1 лажичка шеќер
  • 1,5 лажички сол
  • 1 лажица алкохолен оцет

Подготовка:

Стопете го квасецот во топло млеко, додадете шеќер и другите состојки и замесете меко тесто што не ви се лепи за рацете со додавање брашно. Додадете брашно и месете малку, кога ќе престане да ви се лепи за рацете, тогаш тестото е подготвено.

- Advertisement -

Тестото треба да биде воздушно, меко и мазно. Замесеното тесто покријте го со кујнска крпа и оставете го да се крене на топло место околу 40-45 минути. Поделете го тестото на две топчиња, лесно измешајте ги и истегнете ги, па замесете ги во леб.

Исечете со нож на неколку места одозгора и оставете го да се крене во плехот за печење уште малку додека се загрева рерната, а потоа печете го додека не пожолти. Печете на 250 степени Ц околу 10 минути, а потоа на 200 степени Ц уште 20 минути. Печениот леб завиткајте го во кујнска крпа и ставете го во пластична кеса да се олади и омекне.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!