Направете сами домашен БУЈОН од свинско

Вреди да се проба:

Без да купувате, направете дома сами бујон кој ќе ви послужи во подготовка на највкусните јадења.

Состојки:

  • 1 ½ кг свински коски
  • 2 кромида
  • 1 пиперка
  • 1 морков
  • ½ целер глава
  • 6 чешниња лук
  • 20 зрна црн пипер (приближ.)
  • 2 ловорови лисја
  • 2 лажици. сол

Подготовка:

Ставете го месото и сецканиот зеленчук во големо тенџере. Додадете околу 3 литри вода и ставете го на шпоретот. Сварете ја смесата.

- Advertisement -

Отстранете ја пената формирана на површината со  лажица. Можеби ќе треба да го направите ова неколку пати.

Откако смесата ќе зоврие, намалете ја топлината на средно-ниско и вријте околу 3 часа. Ако водата врие премногу, надополнете. На половина пат, додадете сол, бибер и ловоров лист.

Кога ќе истече времето, извадете ги коските. Отстранете го ловоровиот лист и ако сакате, зрната црн пипер. Измешајте ја смесата додека не стане фина и мазна.

Супата може да биде подебела или потенка во зависност од вашата желба. Процедете низ не многу фина цедалка.

Истурете ја супата во сад. Ова ќе ви олесни да го истурите во калапите. Можете да користите ќеси за мраз кои се најпрактични или пластични садови за коцки мраз.

Веќе имате вкусна супа со чисти состојки и секогаш кога ќе готвите, можете само да стасате во замрзнувачот и да додадете неколку коцки од неа во садот.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!