Направете сами: Диетална вода за рамен стомак и потенки бутови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Можете да направите своја диетална вода со такви едноставни состојки. Креаторката на овој пијалок, тврди дека по 4 дена редовно консумирање на овој пијалок, може да изгубите 3 килограми и да „изгубите 10 сантиметри“ во обем.

Состојки:

  • мало парче свеж ѓумбир
  • 8-12 свежи листови од нане
  • една краставица
  • еден лимон
  • 8,5 чаши вода (користете филтрирана вода)

Подготовка:

Измијте го лимонот, пресечете го на половина и извадете го семето. Исечете ја секоја половина малку и ставете ја во сад со вода (8,5 чаши). Не лупете го лимонот и не го цедете сокот во вода. Излупете ѓумбир, изрендајте го и додадете го во водата. Земете 8 до 12 лисја свежо нане, измијте ги и додадете ги.

- Advertisement -

Излупете краставица изрендајте ја и исцедете го сокот. Сега измешајте го сето тоа уште еднаш, покријте го и ставете го во фрижидер преку ноќ.

Следниот ден, кога сте жедни, пијте само од оваа вода, разладена. Потребно е да подготвувате свежа вода со наведените состојки најмалку 4 дена секој ден за да ги видите резултатите. Можете исто така да ја процедите водата секој пат кога ќе ја истурите во чаша.

Содржи 0 калории и познато е дека само водата (8 чаши на ден) многу помага во слабеењето, а овие други состојки го забрзуваат процесот на согорување на масните наслаги и секако го намалуваат желудникот. И штом еднаш ќе се навикнете на овој освежителен пијалок, нема да можете да се откажете од него дури и по 4 дена.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!