Направете ПУВКАВ ПАНДИШПАН: Со овие трикови секогаш ќе успее да ви нарасне тестото!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Никогаш веќе нема да имате проблем. Постојат одредени трикови кои е добро да се запомнат и да се придржувате секогаш кога ќе подготвите торти, така што нема да има проблеми со успехот.

Состојки:

 • 6 јајца
 • 180 гр шеќер
 • 270 гр брашно
 • 2 лажици прашок за пециво
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • на врвот на ножот сол

Подготовка:

Одделете ги белките од жолчките во посебни садови. Изматете ги белките со шеќерот, додајте малку сол и мешајте со миксер додека не добиете цврста снег смеса.

- Advertisement -

Потоа изматете ги жолчките, додадете го брашното во нив лажица по лажица со постојано мешање.

Потоа соединете ги двете смеси со бавно мешање со лажица или друга маталка но не и со миксер за да не ви падне смесата.

Во плех обложен со хартија за печење, намастен со масло и брашно, истурете го тестото. Печете околу 30 минути на температура од 175 степени Целзиусови.

Оставете пандишпанот да се излади добро пред да го исечете.

Совети:

 • Освен ако не е поинаку наведено во рецептот, измешајте ги одделно жолчките и белките.
 • Секогаш ставајте белки во целосно сув сад.
 • Кога ќе ги матите жолчките со шеќерот, не оставајте да стојат за да се направи кора, туку продолжете да додавате други состојки веднаш.
 • Секогаш просејте брашно и прашок за пециво заедно, а доколку не сакате да просеете, прво измешајте ги заедно.
 • Кога додавате белки во жолчките, секогаш лесно мешајте со лажица, бидејќи може да се случи смесата да падне ако се меша со миксер.
 • Рерната секогаш мора прво да биде загреана – само тогаш се става пандишпанот да се пече.
 • Никогаш не ја отворајте рерната додека не помине барем половина од печењето, бидејќи може да падне пандишпанот.
- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!