Направете прославна погача за Св. Никола: Откријте која декорација е задолжителна, бидејќи се наближува Свети Никола!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Карактеристика на секоја слава се празничниот колач и пченицата. Затоа дознајте на време што значат украсите и како да го направите за Свети Никола.

Прославувањето на славата е единствен верски обичај со кој семејството ги почитува не само светецот и Црквата, туку и нивните предци. На 19 декември ја славиме најголемата слава – Свети Никола. Она што е заедничко за сите кои ја слават славата се пченицата, празничната погача, свеќите и виното.

Свети Никола е најраспространет празник и задолжително е да се пости бидејќи се паѓа за време на Божиќниот пост.

- Advertisement -

Славната погача го означува телото на Исус Христос, а виното со кое се прелива ја означува неговата крв. Колачот се прави ноќта пред празникот со осветена вода и пченично брашно. Задолжителна декорација е печат со буквите ИС ХС НИ КА, што е грчка кратенка за „Исус Христос победува“. Преостанатиот украс може да биде по желба на домаќинката, а овие украси претставуваат среќа и благосостојба.

Повеќе детали за тоа што значи секоја декорација и како се направени, но и трик кој ќе ви помогне да ги спасите доколку ги запалите, во текстот можете да ги прочитате симболите стари колку и традицијата …

РЕЦЕПТ ЗА ПОСЕН СЛАВСКИ КОЛАК

Состојки:

  • 1 кг остро брашно
  • 450 мл вода
  • 1 свеж квасец
  • 100 мл масло
  • 4 лажички шеќер
  • 2 лажички сол

Подготовка:

Соединете ги сите состојки, лесно додавајќи ги додека тестото не стане мазно, па оставете го да нарасне. Плехот премачкајте го со масло, па посипете го со брашно во тенок слој (по можност тркалезен плех). Тестото се замесува на набрашнета површина и се става во плех за печење.

Оставете го лебот да нарасне еден час, па печете го во загреана рерна на 200°C. Направете украси за празничната торта по овој рецепт.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!