Направете природен пробиотик: Рецепт за домашно КИСЕЛО МЛЕКО што можете да го исечете со нож! 

Вреди да се проба:

Домашното кисело млеко е одличен додаток на секое јадење.

Состојки:

  • 2 литри млеко (ако имате домашно)
  • 200 гр готово кисело млеко
  • 1 лажица павлака

Подготовка:

Варете го млекото и изладете го да биде топло но и не премногу топло. Во сад ставете 200 гр кисело млеко и павлака, додадете малку топло млеко и добро изедначете со жица.

- Advertisement -

Истурете се во млекото и измешајте се добро.

Истурете во посакуваните садови, покријте го со капак или проѕирна фолија и оставете го на топло место некаде во близина на рерната да ја поминат ноќта.

Кога млекото е скиселено, задолжително ставете го во фрижидер да се излади.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!