ПЕЦИВО ПОЛНЕТО СО СУВО ГРОЗЈЕ: Тестото се прави БЕЗ ЈАЈЦА, па можете да јадете за време на божиќниот пост!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меко пециво со интересен фил од суво грозје.

Ова е рецепт за искусни домаќинки кои досега правеле различни видови тесто, но ќе можат да се справат и почетниците во кујната, бидејќи не е тешко да се направи. На тестото му треба малку повеќе време за да се замеси за да се соединат состојките, но така ќе добиете меко пециво кое ќе ве освои уште при првиот залак.

- Advertisement -

Наполнете го тестото со необичен фил од суво грозје, па печете. Одличен предлог за слатка вечера или ужина. Ова пециво може да биде посно ако млекото го замените со вода или бадемово.

Состојки:

 • 190 мл топло млеко или вода
 • 5 гр квасец
 • 60 гр шеќер
 • 1/3 лажичка сол
 • 30 гр мек путер (може да биде посен маргарин)
 • 350 гр брашно

За полнење:

 • 50 гр суво грозје
 • 50 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • 25 гр бадемово брашно
 • 25 гр брашно

Подготовка:

Во топлото млеко додадете квасец и 1 лажичка шеќер, па измешајте. Покријте и оставете 10 минути. Во просеаното брашно додадете шеќер (60 гр). Додадете активиран квасец и замесете тесто. Додадете путер во тестото и месете додека убаво не се соедини. Тестото вратете го во тавче подмачкано со масло и покријте го со фолија, а потоа оставете го на топло околу 2 часа.

Тестото поделете го на 12 дела и обликувајте топчиња. Покријте додека го правите филот. За филот измешајте ги шеќерот, бадемовото брашно и брашното, па додадете го путерот. Кога ќе добиете ронлива смеса, додадете суво грозје и промешајте. Расукајте го тестото и прелијте со една лажица фил.

Покријте прво од двете страни во ширина, а потоа намотајте. Добро затворете. Се редат на плех обложен со хартија за печење. Покријте и оставете да отстои 20 минути. Се пече во рерна на 165 ° C околу 25 минути. Посипете со шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!