Направете здрав и вкусен домашен ЛЕБ СО МОРКОВИ

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Морковот е еден од најздравите зеленчуци кој содржи многу корисни и лековити состојки, богат е со витамин А, анти оксидансот бета каротен, витамин Д, витамини од Б комплексот, калиум, калциум, цинк, етерични масла…

Затоа направете лепче богато со витамини.

Состојки:

 • 1 шолја брашно
 • 3 јајца
 • 120 мл маслиново масло
 • 150 гр морков (рендан)
 • 1 лажица шеќер
 • 3 лажици коријандер
 • 1 лажица куркума
 • ½ лажица прашок за пециво
 • ½ лажица сода бикарбона
 • ½ лажица сол
 • малку црн пипер
 • ½ шолја семки од тиква (непечени)
 • ½ шолја сончоглед (непечени)
 • 120 гр козјо сирење (за послужување)

Подготовка:

- Advertisement -

Загрејте ја рерната на 180 степен.

Во поголем сад за готвење изматете ги јајцата со шеќерот. Додадете маслиново масло, рендан морков и коријандер.

Во друг сад за готвење измешајте го брашното со прашокот за пециво, додадете сода бикарбона, 1 лажица куркума, семки од тиква и сончоглед. Додадете малку сол и малку црн бибер, а потоа целата смеса префрлете ја во првиот сад со јајцата. Мешајте се додека не добиете убава хомогена смеса.

Плехот или калапот обложете го со хартија за печење или премачкајте го со путер. Истурете ја смесата во калапот, одозгора наросете со семки од тиква и ставете да се пече.

Печете 50 до 55 минути, се додека ништо не се лепи на чечкалицата.

Послужете со топено козјо сирење.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!