Направете домашно макало од суви пиперки со праз и лукче – Фантастичен вкус!

Вреди да се проба:

Слатки поховани ролнички – Однадвор крцкава коричка а внатре полни со фил!

Класичните пржени кришки сите ги сакаат и воглавно се јадат за појадок. Но тие може да бидат и слатки, тогаш во смесаата се додава...

Направете совршено ТЕСТО ОД БЛЕНДЕР кое ќе биде вистински ХИТ: Од него може да направите совршено меки и воздушести кифлички

Оваа лесна подготовка на тесто може да ја примените за правење на најубавите и најмеките кифлички на свет. Толку е едноставно, само изблендирајте го тестото...

Најдобриот рецепт за крофни: Правете ги со газирана вода и ќе бидат меки и воздушести!

Брзи, лесни и вкусни, кави што ги правеле нашите баби. За миг ќе ве вратат во детството веднаш штом ќе ги пробате. Пред вас е...

Јогурт уштипци: Готови за само 15 минути, а повкусни и помеки нема!

Едноставен рецепт за уштипци - брз појадок кој ќе го израдува целото семејство. Печиво од тесто кое се прави на едноставен и многу лесен...

Направете здраво и вкусно макало, одлично како додаток со месо или едноставно може да се консумира како намаз со лепче.

Посно, брзо, домашно и вкусно!

 

Состојки

  • 4 поголеми суви пиперки
  • 3-4 чешниња сецкан лук
  • 1 страк праз
  • 1 мала чаша врела вода
  • 3 лажици маслиново масло
  • 3 лажици оцет
  • сол по вкус
  • сецкан магдонос по желба

Подготовка:

- Advertisement -

Се чистат сувите пиперки од семето и се мијат. Потоа малку потпечете ги пиперките на рингла, а потоа исечкајте ги што е можно поситно.

Се сечка празот на ситни коцкички и во аван со сол се толчи. Додека се толчи постепено се додаваат пиперките и со нив заедно се додава празот и се толчи.

Додадете го исечканиот лук и празот. Додадете ја зовриената вода и оставете да се излади.

Потоа зачинете со сол, масло и оцет. Сето тоа добро промешајте го за да добиете една убава смеса.

Ако сакате, може да се додаде и магдонос.

На здравје.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЧОКО ЛОКО торта: Мека како путер, без печење и готвење!

Пробајте и ќе разберете зошто ова слатко уживање стана хит! Толку сочно, толку едноставно, со готови кори и фил кој само се меша, без готвење! Состојки: ...

Ќе ги обнови крвните садови за само 10 дена: Стариот германски народен лек за чистење на крвните садови е чисто злато!

Здравјето на крвните садови е од витално значење, и постојат природни начини за нивно зајакнување и спречување на несакани последици. За чистење на крвните садови,...

Ова е единствениот народен лек кој е потврден од лекар: Ја исфрла слузта од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува силна кашлица!

Запишете го овој рецепт за сузбивање кашлица. Доцна лето и рана есен може да бидат страшни за луѓето кои се борат со алергии. Додадете ги...

ДОМАШЕН ЛЕБ СО КАШКАВАЛ: Се топи во устата, тесто какво не сте пробале досега!

Овој лесен рецепт за домашен леб кој навистина изгледа посебно има над 3 милиони прегледи! Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е...

МУСАКА БЕЗ МЕСО: Посно, здраво и вкусно!

Посна храна може да биде исклучително вкусна кога се подготвува вака. Состојки: 500 гр компири 500 гр модар патлиџан 500 гр свежи пиперки црвени 200...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!