Направете домашна коцка за супа: Неспоредливо подобра и поздрава од купената! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Коцките за супа се прилично едноставни за правење, а вкусот може да се прилагоди според вашите желби – малку повеќе зеленчук, малку помалку сол … Ова е рецепт за коцки по ваш вкус.

Состојки:

  • 1 мал компир
  • 1 голем морков
  • 1 мала тиквичка
  • 1 мал кромид
  • половина грст магдонос
  • 100 гр сол
  • лажица масло

Подготовка:

Ситно исецкајте ги сите состојки и ставете ги во тефлонска тава во која состојките нема да се лепат на дното, истурете малку вода и динстајте се додека не испари целата течност што ќе ја испушти зеленчукот. Додадете го маслото и продолжете да мешате уште неколку минути.

Измелете ги сите состојки и вратете се во садот малку да се исуши. Кога ќе добиете смеса со густина на тесто, тргнете ја од оган и премачкајте ја на хартија за печење. Направете правоаголник со дебелина од околу 1 см од смесата и замрзнете 12 часа.

- Advertisement -

Потоа исецкајте на коцки. Замотајте ја секоја коцка во хартија за печење и ставете ја во фрижидер – тоа е вистинскиот начин за чување. Од оваа мешавина се добиваат 9 коцки, а зеленчукот може да се менува според вашите желби и вкус.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!