Направете домашен пудинг од нескафе – Идеален десерт за почеток на денот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу едноставен за приготвување освежителен десерт и пијалок. Двојно задоволство за сите љубители на нескафе, пудинг и млеко…

Идеален за почеток на денот кога на сите нас ни е потребно слатка доза на кафе која ќе не расони.

Состојки:

  • 2 шолји млеко
  • 2 лажици инстант кафе/нескафе
  • 1 лажичка какао во прав
  • 2 ½ лажици нишесте
  • ¼ шолја шеќер
  • ½ шолја слатка павлака
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • малку цимет

Начин на подготовка:

Во сад за готвење измешајте го млекото заедно со нескафето, какаото и нишестето. Додадете шеќер, пола лажичка ванилин екстракт и прстофат сол.

- Advertisement -

Гответе на средна температура, константно мешајќи за да не се згрутчи. Откако ќе зоврие мешајте уште една минута и тргнете го на страна.

Оставете го пудингот добро да се олади.

Во меѓувреме, со миксер изматете ја слатка павлака заедно со 2 лажици шеќер и пола лажичка ванилин екстракт.

Изладениот пудинг сервирајте го во соодветни чаши а одозгора ставете од изматената слатка павлака. По желба наросете цимет или какао во прав.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!