Направете декоративни колачиња: ПРЕСТАПАЛКИ за лесни чекорчиња

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подгответе декоративни колачиња кои се прават за проодување на најмалите.

(Рецептот го испрати Симона Илиевска)

Денес ви подготвивме рецепт од нашата читателка Симона, погледнете ја постапката како на едноставен начин да направите колачи-престапалки.

- Advertisement -

Рецепт за престапалки: Лесни чекорчиња за малата кумашинка Нела. 🙂 

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 200 гр маргарин
  • кора од лимон
  • 1 пециво
  • 2 јајца

За глазура:

  • 2 белки
  • 360 гр шеќер во прав

Начин на подготовка:

Во длабок сад се мешаат сите состојки и се меси тесто, да се соединат убаво состојките. Потоа се остава да отстои тестото 30 минути во фрижидер.

Се расукува кора од тестото, не многу дебела околу 1-2 сантиметри тенка. Со калап во форма на ноџиња се вадат колачите.

За подготовка на глазурата, убаво изматете ги белките со миксер и постепено додавајте го шеќерот во прав. Добиената смеса ставете ја во шприц за декорација и декорирајте по ваша желба.

Истите колачи може да се декорираат и со форми од фондан.

Рецепт од наша читателка : Симона Илиевска

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!