Направете го прочуеното руско јадење за 30 минути: Бифтек Строганов никогаш повкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Прочуеното руско јадење бифтек Строганов е распространето ширум светот, но често многумина знаат да го изостават поради наводно комплицираниот начин на подготвување.

Ова јадење минало долг пат од својата оригинална верзија што се подготвувала уште во рускиот дворец од 19-иот век, со преопразба до сите можни варијации на тема, а денес клучот е во едноставноста и брзината на подготвување.

Да, вистина е дека ова јадење може да се подготви за само 30 минути како што денеска ќе ви претставиме.

- Advertisement -

Тоа не значи дека на крај нема да добиете превкусен оброк, туку ќе бидете поносни на своите гастрономски способности и напротив ќе уживате во секој сегмет од негвото приготвување.

Потребни состојки:

 • 120 гр. путер
 • 900 гр. телешки бифтек (сечено на лентички од околу 1,5 см)
 • едра сол по потреба
 • свежо мелен црн бибер
 • 3 главици црвен кромид – ситно сечкан (може и бел кромид)
 • 2 чешниња лук (ситно сечкан)
 • 1 кг. шампињони (сецкани)
 • 300 мл. телешку булјон
 • 1 1/2 лажици сенф
 • 60 гр. павлака
 • 30 гр. свежо сецкан магдонос
 • 450 гр. јуфки – папардела тестенини ”Papardele”
 • 30 гр. свеж копар  (ситно сецкан

Начин на подготовка:

Во длабока шерпа стопете 45 грама путер на средна температура. Зачинете го телешкото со едра сол и мелен црн бибер. Полека додавајате го месото во шерпата и наредте ги во еден слој, а потоа динстајте го додека не добие златинеста боја или околу минута и половина од секоја страна. Извадете го телешкото месо од шерпа.

Додадете уште 45 грама путер во шерпата на среден оган, а потоа додадете ги кромидот, лукот и динстајте ги околу една минута. Истурете ги и печурките и динстајте се додека не омекнат, околу 5 минути.

Откако ќе омекнат шампињоните додадете го булјонот и сенфот и оставете да крчка на средна температура. Гответе додека течноста не се претвори во густ сос и печурките потполно не омекнат, околу 8 до 10 минути.

Додадете го телешкото месо и продолжете со динстање додека месото не омекне, околу 3 минути. Потоа додадете ги павлаката и магдоносот.

Во меѓувреме, ставете вода во голем длабок сад  на оган и оставете да зоврие. Кога ќе проврие водата истурете ги тестенините и оставете да се готват.

Кога ќе се сварат тестенините ставете ги во голема чинија и измешајте ги со 30 грама путер и зачинете ги со сол и бибер. На нив додадете го телешкиот бифтек со сосот и посипете го со ситно сечкан свеж копар.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!