Направете го најдобриот природен лек за белите дробови и респираторниот тракт со само 2 состојки (РЕЦЕПТ)

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во оваа статија ви пренесуваме рецепт за чистење на белите дробови и дишните патишта. Оваа статија е објавена во списанието “Ljekovito bilje”.

Коренот на ова растение најчесто се користи за правење природни лекови за респираторниот тракт, односно за чистење на белите дробови и лекување кашлица. Се препорачува за третман на астма и бронхитис. Во случај на сува кашлица, таа го разбива слузот и го промовира неговото исфрлање. На овој начин ги чисти белите дробови и го олеснува дишењето.

- Advertisement -

Волско око(лат. Inula helenium) е лековито растение кое со векови се користи во природната, односно за холистичка медицина.

Оман е лесно достапно растение кое расте на ливади, а често и покрај патишта. Може да порасне и до два метри, а цветовите се жолти и малку личат на сончоглед.

Лековит дел од растението е коренот кој има пријатен мирис, но горчлив вкус. Коренот од волско око најчесто се користи за правење природни лекови за респираторниот тракт, односно за чистење на белите дробови и лекување кашлица

Ова растение содржи есенцијални масла (камфор, хеленин), инулин, алантоична киселина, сесквитерпен лактони, сапоним, стероли и пектин.

Етеричните масла од Волско Око се користат за лекување на кашлица кај туберкулоза, а искуството покажува дека неговиот корен го промовира лекувањето на настинки, грип, пневмонија, бронхитис, астма и плеврит.

Исто така може да се користи како тинктура, чај, како есенцијално масло и како комбинација со други лековити природни намирници.

Еден од попознатите лекови од Волско Око наменет за здравјето на белите дробови и респираторниот тракт е комбинација од мед и ова растение.

Начин на подготовка:

Коренот на ова растение исечете го на парчиња и ставете го во тегла. Половина од теглата од 750 мл треба да ја наполните со корења, а потоа во другата половина да додадете мед.

Свртете ја теглата наопаку неколку дена, за да се соединат состојките.

Лекот можете да го употребите по неколку дена, а се препорачува да го чувате во фрижидер.

Додека медот ги ублажува иритациите во грлото и белите дробови, Волското Око има антибактериско дејство и успешно ја разбива слузта во белите дробови.

Кога имате проблем со кашлањето, а можете и да го спречите, земајте по една лажица од овој природен лек секој ден.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!