НАПРАВЕТЕ ГАЗИРАНА ВОДА ДОМА: Во рецептот пишува дека е потребна, а ве мрзи да одите во продавница, овие 4 состојки се решението!

Вреди да се проба:

Ако немате дома, не очајувајте. Брзо и лесно направете кисела вода од состојките што ги имате.

Тргнавте да направите тесто за слатко или солено јадење и сфативте дека сте заборавиле да купите кисела вода. Сега не мора да одите во продавница, туку едноставно направете замена минерална вода со сода бикарбона, вода, шеќер и оцет што ќе ви олесни се.

- Advertisement -

Сите знаеме дека сода бикарбоната има широка примена во домаќинството и дека со неа и лимонот можеме да исчистиме многу работи.

Состојки:

  • 1 шолја вода 100 мл
  • 1/2 лажичка шеќер
  • 1/2 лажичка сода бикарбона
  • 2,5 лажици оцет

Подготовка:

Додадете сода и шеќер во водата, а потоа измешајте. На крај се прелива оцетот и киселата вода е готова. Брзо, лесно, едноставно и несекојдневно.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!