Направете вкусна Ајваруша: Пита од ајвар идеална за семејниот ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете нешто ново и невообичаено за семејиот ручек. Изненадете ги вашите најмили со еден прекрасен рецепт за пита што ќе ги воодушеви со својот извонреден вкус.

Доколку ви се наоѓа некоја тегла ајвар искористете ја за да ја направите оваа превкусна пита. Верувајте нема да зажалите, сите ќе ви бараат по едно дополнително парче.

Потребни состојки:

 • 500 гр тенки кори за пита
 • 500 гр мешано мелено месо
 • 1 главица црвен кромид
 • 2 чешниња лук
 • 3 лажички сув зачин од билки
 • 450 гр ајвар
 • 4 јајца
 • 1 прашок за пециво
 • 250 мл јогурт
 • 100 мл газирана вода
 • 200 мл масло

Начин на подготовка:

Прво избројте ги корите и поделете ги во групи по 4 кори.

- Advertisement -

Ставете масло (150 ml) и газирана вода (100 ml) да зовријат, а потоа тргнете ги од оган.

На масло пропржете ги исецканиот црвен кромид и 2 чешниња лук. Додадете го меленото месо и пржете сè заедно. Зачинете со 2 лажички сув зачин од билки и мелен црн бибер.

Земете едно плехче со големина од 25х35см и премачкајте го со масло.

Ставете ја првата кора во плехот и премачкајте ја со мешавината од вода и масло. Наредете ја втората, третата и четвртата кора, исто така премачкувајќи ги со вода и масло. Четвртата кора премачкајте ја со 2-3 лажици ајвар и посипете ја со една четвртина од подготвеното мелено месо.

Повторно наредете 4 кори и на истиот принцип секоја премачкајте ја со вода и масло, а потоа посипете ја со 2-3 лажици ајвар и 1/4 мелено месо. Истото повторувајте го и со преостанатите кори, на крај завршете со кори.

Направете прелив за питата, изматете 4 јајца и додадете прашок за пециво, 1 лажичка сув зачин, 50мл. масло, јогурт и 200мл. газирана вода.

Потоа исечете ја питата на парчиња и прелијте ја со преливот од јајца. Оставете ја така питата да отстои 10 минути, за корите да го впијат преливот.

Потоа ставете ја да се пече во загреана рерна на 200 °C околу 45 минути.

Пријатен апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!