Направете вкусен врап-сендвич со пилешко и авокадо: Прекрасен спој на вкусови!

Вреди да се проба:

Ви предлагаме да подготвите лесен и здрав сендвич со пилешко и авокадо. Пилешкото може да е гриловано, сварено или печено. За помалку од 10 минути со овој одличен рецепт ќе се чувствувате сито, лесно и прекрасно.

Може да го подготвите со комбинација од било какви зеленчуци и да имате во домот.
Ова е нашиот предлог за комбиниран врап сендвич:

- Advertisement -

Состојки:

  • тортилја лепчиња
  • јогурт по желба
  • 1 авокадо
  • зготвено пилешко месо (кинато на лентички)
  • сок од 1/2 лимон
  • сол
  • сечкан кромид (млад кромид со перца и црвен кромид)
  • магдонос по желба
  • 1 пиперка
  • чедар по желба (ситно рендан)

Подготовка:

Авокадото се пасира заедно со сокот од лимон. Се додава малку јогурт, ситно сецкан кромид и магдонос. Пилешкото месо се кине на лентички и се додава кон смесата. Се зачинува со сол и се мешаат состојките.

Добиената смеса се мачка во подебел слој врз тортилјата. Пиперката се сече на лентички по должина и се реди врз тортилјата и се по посипува со ситно рендан чедар.

Тортилјата се витка како ролат и се послужува.

Уживајте во одличниот вкус!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!