Направете брз доручек: Погачици со млад кромид!  

Вреди да се проба:

Брз доручек за целото семејство. Направете погачици со млад кромид и уживајте вонивниот вкус.

Состојки:

  • 150 мл врела вода
  • 3 лажици масло
  • 300 гр брашно
  • сол и бибер
  • 5 млади кромидчиња

Подготовка:

Измешајте сол и брашно и истурете вода. Постепено месете го тестото и оставете го да отстои еден час. Потоа исечете го на 7-8 парчиња.

- Advertisement -

Расукајте го секое парче во тенка кора, премачкајте со масло и посипете со ситно исечен кромид.

Замотајте ги корите во форма на полжав. Кога ќе ги замотате, пржете од двете страни во тава со малку масло.

Послужете веднаш.

Пријатно јадење!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!