Направете ароматичен намаз од бел грав – Ќе се изненадите колку е вкусно!

Вреди да се проба:

Покрај познатото тавче гравче или класичното течно гравче, може малку и да експериментирате. Обидете се да направите намаз кој со сигурност ќе ви се допадне.

Состојки:

  • 400 г бел грав (од конзерва)
  • 3 чешниња лук
  • 1 лимон (исцеден)
  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка рузмарин
  • малку босилок
  • малку сол, црн пипер
  • неколку црни маслинки (без семка)

Начин на подготовка:

Исцедете ја течноста од конзервата. Излупете го лукот. Во блендер ставете го гравот, лукот, маслинките, додадете маслиново масло, босилок и исцедете сок од свеж лимон.

- Advertisement -

Сево ова убаво измиксирајте го за да добиете фина и хомогена смеса.

Зачинете со сол бибер и ставете малку рузмарин. Потоа повторно изблендирајте ја смесата.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!