Напиток со јаболко, лимон и цимет за согорување на мастите

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Топлите денови се на прагот и многумина започнаа со диети, вежбање и пронаоѓање на начини за намалување на килограмите, детоксикација и обликување на телото.

Ви предлагаме нов напиток со јаболко, лимон и цимет, кој ќе ви помогне за полесно согорување на мастите.

Овој напиток има многу благодати за вашиот организам.

Помага за согорување на мастите, ги чисти клетките од токсините, помага при акни и го подобрува здравјето на косата и кожата.

- Advertisement -

Цејлонскиот цимет го поттикнува метаболизмот и го регулира нивото на шеќер во крвта. Лимонот помага за подобро варење на храната, а истовремено ги елиминира токсините.

Јаболката се богати со растителни влакна и даваат чувство на ситост. А комбинацијата на јаболка и цејлонски цимет на напитокот му даваат убав вкус.

Состојки:

  • 350 мл вода
  • 2 лажици јаболков оцет
  • 1 лажица свежо цеден сок од лимон
  • 1 мала лажичка цејлонски цимет
  • ½ мала лажичка кафеав шеќер (или стевиа по вкус)
  • ½ сечкано јаболко.

Подготовка:

Во шејкер или блендер ставете ги сите состојки и мешајте за време од 10 секунди.

Во добиениот сок ставете ги парчињата јаболко.

Напитокот консумирајте го постепено, а јаболката грицкајте ги.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!