Напиток кој ќе ви помогне да ја совладате несоницата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако имате проблем со несоница, препорачуваме пијалок кој се прави многу лесно и не бара многу состојки.

Состојки:

  • 100 гр зелена салата
  • 100 грама излупено цвекло

Подготовка:

Измијте сè добро и ставете во блендер. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата. Пијте го пијалокот пред спиење и полесно ќе заспиете.

Корисни состојки:

- Advertisement -

Зелената салата е малку калорична. Витамини: провитамин А, Ц, Б1, Б2 и Б6; минерали: калиум, калциум, магнезиум, фосфор, натриум, железо и бакар.Се препорачува за одржување на рамнотежата на водата во организмот, бубрезите, срцето и функционирањето на електролитите во организмот. Има смирувачко, аналгетско и седативно дејство. Придонесува за подобар сон. Диуретично и спазмолитично дејство.

Цвеклото содржи растителни влакна, јаглехидрати; витамини: А, Ц, рибофлавин, фолна киселина; минерали: калциум, железо, калиум, магнезиум, фосфор. Се препорачува за анемија, висок крвен притисок, воспалителни процеси, во третман на тумори на генитални органи и црева., при заболувања на црниот дроб, белите дробови, кожата, запек, настинки, запек.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!