Напиток кој помага при тегоби во желудникот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Соковите од зеленчук ја олеснуваат киселината во желудникот.

Многу е лесно да се направи и не бара многу состојки. Ако го додадете овој сок во вашата утринска рутина, ќе се чувствувате одлично.

Состојки:

  • 3 моркови
  • половина краставица
  • половина цвекло (по можност со лисја)

Подготовка:

Постапката за подготовка е, како и секогаш, иста. Измијте се добро и ставете во блендер. Сокот треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате само по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

- Advertisement -

Корисни состојки:

Морковот содржи растителни влакна, целулоза, флавоноиди, ликопен, полифеноли, лигнин, пектин, биотин, лутеин, хлорогена киселина; витамини: алфа каротин, бета каротен, А, Б6, Ц, фолати, фолна киселина; минерали: сулфур, манган, железо, бакар, калциум, јод, цинк, хром, фосфор. Се препорачува за артерии, очи, билијарен систем, слезина, бели дробови, бубрези, кожа, имунолошки систем, панкреас, црн дроб, нервен систем, дигестивен систем; во ангина, дерматитис, егзема, дегенерација на младите, надуеност, анемија, ментална исцрпеност, варење, кашлица, срцеви заболувања, акни, дијареја, дизентерија, ноќно слепило, артритис

Краставицата содржи витамини: А, витамин Ц; минерали: силициум, калиум, фосфор, јод, сулфур, манган; железо; Инхибитори на протеаза. Се препорачува за лигаменти, слезина, кожа, нервно ткиво, уринарен систем, тенкото црево, желудник, срце, дигестивен систем. при задржување на вода, изгореници, воспаленија, воспаление на грлото, едем, цревни паразити, ревматоиден артритис, гихт, висок холестерол.

Цвеклото содржи растителни влакна, јаглехидрати; витамини: А, Ц, рибофлавин, фолна киселина; минерали: калциум, железо, калиум, магнезиум, фосфор. Се препорачува за анемија, висок крвен притисок, воспалителни процеси, во третман на тумори на генитални органи и црева., при заболувања на црниот дроб, белите дробови, кожата, запек, настинки, запек.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!