Напиток кој помага против чир на желудник!

Вреди да се проба:

Слатки поховани ролнички – Однадвор крцкава коричка а внатре полни со фил!

Класичните пржени кришки сите ги сакаат и воглавно се јадат за појадок. Но тие може да бидат и слатки, тогаш во смесаата се додава...

Направете совршено ТЕСТО ОД БЛЕНДЕР кое ќе биде вистински ХИТ: Од него може да направите совршено меки и воздушести кифлички

Оваа лесна подготовка на тесто може да ја примените за правење на најубавите и најмеките кифлички на свет. Толку е едноставно, само изблендирајте го тестото...

Најдобриот рецепт за крофни: Правете ги со газирана вода и ќе бидат меки и воздушести!

Брзи, лесни и вкусни, кави што ги правеле нашите баби. За миг ќе ве вратат во детството веднаш штом ќе ги пробате. Пред вас е...

Јогурт уштипци: Готови за само 15 минути, а повкусни и помеки нема!

Едноставен рецепт за уштипци - брз појадок кој ќе го израдува целото семејство. Печиво од тесто кое се прави на едноставен и многу лесен...

Соковите што содржат витамини Б и Ц и бета-каротен се добри против чир на желудник.

Ако имате проблем со имунитет, препорачуваме пијалок кој се прави многу лесно и не бара многу состојки.

Состојки:

  • половина домат
  • 2 стебленца целер
  • 1/4 главица зелка.

Подготовка:

Измијте се добро и ставете во блендер. Сокот треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате само по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

- Advertisement -

Корисни состојки:

Доматот содржи ликопен, антиоксиданси; витамини: Ц, Б, К, А, ниацин, пантотенска киселина, фолна киселина; минерали: калиум, натриум, магнезиум, калциум, железо, фосфор. Го регулира метаболизмот, го зајакнува имунитетот, исфрла вишок течност, го намалува крвниот притисок, штити од атеросклероза, спречува тромбоза, го намалува лошиот холестерол, ја подобрува крвната слика, го регулира варењето на храната, има корисен ефект врз црниот дроб, панкреасот и ревматизмот; важно во спречување на малигни заболувања, особено на желудникот, дебелото црево, простатата и грлото на матката.

Целерот содржи протеини, јаглехидрати, растителни влакна, есенцијални масла, полифеноли; витамини Ц, Б1, Б2, ПП, Е; минерали: железо, калиум, калциум, натриум, хлор, манган, магнезиум.Се препорачува за желудник, бели крвни клетки, перисталтика, црн дроб, бубрези, кардиоваскуларен систем, зглобови, имунолошки систем. при вртоглавица, висок крвен притисок, главоболка, ревматоиден артритис, мигрена, рак, запек, артритис, камења во бубрези, гихт, камења во мочниот меур, камења во жолчката, воспаление на грлото, нарушувања на црниот дроб.

Зелката содржи витамини: Ц, У, Б, Б1, Б6, Б12, провитамин А; минерали: калиум, калциум, железо, магнезиум, сулфур, бакар, фосфор.Се препорачува за дигестивниот систем. кај чиреви на желудникот и дуоденумот; спречува скорбут, корисен при запек, го зајакнува имунитетот, корисен е при ревматизам, анемија, белодробни заболувања, артритис, проширени вени. Има антисептички ефект. Завојите се користат за главоболки, ишијас, рани, чиреви, воспаленија, изгореници, ревматизам, каснувања од инсекти.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЧОКО ЛОКО торта: Мека како путер, без печење и готвење!

Пробајте и ќе разберете зошто ова слатко уживање стана хит! Толку сочно, толку едноставно, со готови кори и фил кој само се меша, без готвење! Состојки: ...

Ќе ги обнови крвните садови за само 10 дена: Стариот германски народен лек за чистење на крвните садови е чисто злато!

Здравјето на крвните садови е од витално значење, и постојат природни начини за нивно зајакнување и спречување на несакани последици. За чистење на крвните садови,...

Ова е единствениот народен лек кој е потврден од лекар: Ја исфрла слузта од белите дробови, го олеснува дишењето, спречува силна кашлица!

Запишете го овој рецепт за сузбивање кашлица. Доцна лето и рана есен може да бидат страшни за луѓето кои се борат со алергии. Додадете ги...

ДОМАШЕН ЛЕБ СО КАШКАВАЛ: Се топи во устата, тесто какво не сте пробале досега!

Овој лесен рецепт за домашен леб кој навистина изгледа посебно има над 3 милиони прегледи! Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е...

МУСАКА БЕЗ МЕСО: Посно, здраво и вкусно!

Посна храна може да биде исклучително вкусна кога се подготвува вака. Состојки: 500 гр компири 500 гр модар патлиџан 500 гр свежи пиперки црвени 200...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!