Напиток кој може да ви го подобри ИМУНИТЕТОТ се прави во само ТРИ чекори

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Имунитетот е исклучително важен за здравјето на луѓето, особено во ова време. Добрата работа е што може да се подобри со помош на едноставни состојки.

Овој напиток можете да го консумирате секој ден, а ќе го направите за само неколку минути.

Рецептот го објави Шерил Малик на нејзината страница. Освен што е вкусен, напитокот може да помогне и во лекувањето на настинката.

- Advertisement -

Потребни состојки:

  • 1 Лажица органски јаболков оцет
  • 1 Лажица свежо рендан ѓумбир
  • 1 Лажица топла вода
  • 1 цеден лимон
  • 1 цеден портокал
  • Малку кајенски пипер
  • 1-2 чешниња лук
  • 1/4 лажица куркума
  • Морска сол
  • Лажица мед

Подготовка:

Добро би било да имате преса за лук со која можете да го исецкате. Се разбира, можете да го исечете и на стандарден начин. Оставете го да отстои десет минути за да се формираат ензими.

Измешајте ги медот, куркумата и топлата вода додека смесата не се соедини. Измешајте ги сите други состојки.

Иако храната е најдобра кога е свежа, пијалокот можете да го подготвите порано и да го чувате во фрижидер два или три дена.

Во продолжение погледнете ја целата постапка во видеото:

Извор: kolektiv.me

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!