Напиток кој го топи целулитот!

Вреди да се проба:

Ако имате проблем со целулит, препорачуваме пијалок што ќе го стопи. Многу е лесно да се направи и не бара многу состојки.

Состојки:

  • голем грејпфрут
  • 2 портокали
  • 1/4 лимон
  • парче ѓумбир

Подготовка:

Измијте се добро и ставете во блендер. Сокот треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате само по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

- Advertisement -

Корисни состојки:

Грејпфрут содржи цитрус пектин, цитрусни биофлавоноиди, влакна, флавоноиди, биотин, ликопен; витамини Ц, фолна киселина, фолати, А; Минерали: калиум, магнезиум. Лековити својства: Антивирусни својства; корисно за срцето, очите, имунолошкиот систем, дигестивниот систем, црниот дроб, стомакот. Се препорачува за дегенерација на младите, срцеви заболувања, карцином на желудник, атеросклероза, труење со алкохол, висок холестерол, жолтица, подригнување, дебелина, диспепсија, перисталтика, алергии, висок крвен притисок, артритис, гастроинтестинални заболувања.

Портокал содржи: флавоноиди, модифициран пектин од цитрус, биофлавоноиди од цитрус, хесперидин, пектин, криптоксантин; витамин Ц, Б1, Б6, Б2, Б3, фолна киселина, пантотенска киселина, фолна киселина; минерали: цинк, бакар, манган, фосфор.

Лимонот содржи: Цитрусен пектин, биофлавоноиди, асорбинска киселина, јаболкова киселина, лимонен, витамини: фолати, фолна киселина, Б1, Б6, А, минерали: калиум, бакар, манган, фосфор, калциум. Лекување: Корисно е за црниот дроб, имунолошкиот систем, кожата, дигестивниот систем; се препорачува при кашлање, ларингитис, варење, камен во жолчка, чешање, икање, каснување од инсект, грло, запек, дијабетес, овчи сипаници, болка во кожата, артритис, настинка, грип, надуеност, труење со храна, диспепсија, ревматоиден артритис, грип, палпитации, ацидоза, брадавици.

Ѓумбир содржи есенцијални масла, витамин Б, калиум, манган, бакар и магнезиум. Го олеснува и стимулира варењето на храната, ги ублажува надуеноста и стомачните проблеми и спречува грчеви. Благодарение на стимулацијата на лачењето на слуз, ѓумбирот спречува формирање на чиреви – оштетување на слузницата на желудникот. Состојките содржани во ѓумбир се корисни во спречување на процесот на биосинтеза на простагландин, кој е одговорен за развој на воспаление. Има аналгетски, седативни и антибактериски својства, а поради антихистаминско дејство се користи и во третман на алергии. Се користи во третман на ревматоиден артритис, остеоартритис и други болести на мускулно-скелетното и сврзното ткиво.

 

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!