Напиток кој го намалува холестеролот, триглицеридите и го регулира крвниот притисок: Здравје во чаша!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пијалокот е лесен за правење, има пријатен вкус, лесен е за консумирање, а исто така е многу ефикасен при висок холестерол и триглицериди.

Овој лек, кој се базира на целер, исто така ќе ви помогне да ја исчистите крвта, да ги проширите крвните садови, да го намалите стресот, да го регулирате крвниот притисок и особено да го зајакнете имунитетот. Пијалокот поради својот состав ќе има позитивен ефект во превенцијата и топењето на камењата во бубрезите.

Состојки:

  • 6 целосни лимони (со кора)
  • 4 целери (без корени)
  • 1 литар чиста зовриена вода.

Подготовка:

Ако можете да најдете непрскани лимони би било најдобро а доколку не сте сигурни дали се прскани, потопете ги прво во раствор за отстранување на нечистотии и хемикалии.

- Advertisement -

Додека лимонот стои во растворот, измијте го целерот и извадете го коренот така што ќе останат само стеблата и лисјата. Исечете се заедно (лимон и целер) на парчиња, ставете во блендер и добро измелете ги во каша. За оваа намена можете да користите и мелница за месо.

Додадете се во садот во кој ќе истурите 1 литар претходно зовриена и изладена вода. Измешајте ја смесата добро и оставете ја да отстои 24 часа на собна температура за да се измешаат соковите и да се соединат. По стоењето, повторно измешајте ја смесата и исцедете ја со ситна цедалка или газа, така што останува само течноста.

Добиениот сок истурете го во стаклено шише и чувајте го во фрижидер за да не се расипе. Консумирајте по една мала чаша за ракија секој ден пред секој оброк без да прескокнувате (најмалку три пати на ден). Кога ќе ја потрошите целата доза, направете нова.

Практиката покажала дека потребни се 8-10 недели дневно консумирање на овој сок со цел да се добијат соодветни резултати за намалување на мастите во крвта и општо чувство за подобрување на целокупното здравје на организмот.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!