Напиток за искашлување на слузта од белите дробови!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Предлагаме сок што лесно се прави и не бара многу состојки.

Иако овој сок нема пријатен вкус, неговата горчина го олеснува разредувањето на слузта во белите дробови и искашлувањето.

Состојки:

  • 3 лути ротквици
  • 2 лимони
  • 2 глави кромид
  • ½ бела репка
  • 350 мл вода
- Advertisement -

Подготовка:

Измијте се добро и ставете во блендер. Сокот треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате само по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

Корисни состојки:

Ротквицата има растителни влакна, јаглехидрати, аминокиселини: треонин, изолеоцин, леоцин, лизин, метионин, цистин, фенилаланин, тирозин, валин, аргинин и хистидин; масти; витамин Ц; минерали: калциум, фосфор, калиум, железо.Се препорачува за органите за варење – го стимулира лачењето на желудечен сок, го олеснува варењето на храната. Свеж сок го стимулира лачењето на жолчката: се препорачува при воспаление на жолчното кесе, лачење на слуз од органите за дишење – при бронхитис, настинка, грип, респираторни инфекции, кашлање.

Лимонот има Цитрусен пектин, биофлавоноиди, асорбинска киселина, јаболкова киселина, лимонен, витамини: фолати, фолна киселина, Б1, Б6, А, минерали: калиум, бакар, манган, фосфор, калциум. Лекување: Корисно е за црниот дроб, имунолошкиот систем, кожата, дигестивниот систем; се препорачува при кашлање, ларингитис, варење, камен во жолчка, чешање, икање, каснување од инсект, грло, запек, дијабетес, овчи сипаници, болка во кожата, артритис, настинка, грип, надуеност, труење со храна, диспепсија, ревматоиден артритис, грип, палпитации, ацидоза, брадавици.

Кромидот има јаглехидрати, протеини, растителни влакна, кверцентин, биотин, диацил сулфиди, биофлавоноиди, алиум; витамини: Ц, Б1, Б6, К, А; минерали: хром, сулфур, магнезиум, фосфор, селен, калиум, германиум. Се препорачува за имунолошкиот систем, стомакот, белите дробови, дигестивниот систем, зглобовите, бубрезите, респираторниот систем. со грип, настинки, пневмонија, запек, дијабетес, главоболки, поленска треска, атеросклероза, дизентерија, хроничен бронхитис, инфекции, ревматоиден артритис, дијареја, астма, висок холестерол, висок крвен притисок, менструални грчеви, воспаленија, гихт, артериозус.

Цвеклото има протеини, јаглехидрати, масти; многу богат со фолна киселина и бетаин.Го намалува хомоцистеинот во крвта, има корисен ефект врз воспалителните процеси кои ги оштетуваат артериите.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!