Напаравете НАПИТОК со кој ќе се спасите од главоболката!

Вреди да се проба:

Зголемениот внес на овошје и зеленчук може да спречи главоболка.

Ако имате главоболка, препорачуваме пијалок кој се прави многу лесно и не бара многу состојки.

- Advertisement -

Состојки:

  • 3 моркови
  • 1 цвекло
  • 1 краставица

Подготовка:

Постапката за подготовка е, како и секогаш, иста. Измијте се добро и ставете во блендер. Сокот треба да го пиете наутро, на празен стомак и да појадувате по еден час. Се препорачува да се пие полека, чувајќи ја секоја голтка кратко во устата.

Корисни состојки:

Морковот е растителни влакна, целулоза, флавоноиди, ликопен, полифеноли, лигнин, пектин, биотин, лутеин, хлорогена киселина; витамини: алфа каротин, бета каротен, А, Б6, Ц, фолати, фолна киселина; минерали: сулфур, манган, железо, бакар, калциум, јод, цинк, хром, фосфор. Се препорачува за артерии, очи, билијарен систем, слезина, бели дробови, бубрези, кожа, имунолошки систем, панкреас, црн дроб, нервен систем, дигестивен систем; ангина, дерматитис, егзема, дегенерација на младите, надуеност, анемија, ментална исцрпеност, варење, кашлица, срцеви заболувања, акни, дијареја, дизентерија, ноќно слепило, артритис.

Цвеклото е растителни влакна, јаглехидрати; витамини: А, Ц, рибофлавин, фолна киселина; минерали: калциум, железо, калиум, магнезиум, фосфор. Се препорачува за анемија, висок крвен притисок, воспалителни процеси, во третман на тумори на генитални органи и црева., при заболувања на црниот дроб, белите дробови, кожата, запек, настинки, запек.

Краставицата е витамини: А, витамин Ц; минерали: силициум, калиум, фосфор, јод, сулфур, манган; железо; Инхибитори на протеаза. Се препорачува за лигаменти, слезина, кожа, нервно ткиво, уринарен систем, тенкото црево, желудник, срце, дигестивен систем. при задржување на вода, изгореници, воспаленија, воспаление на грлото, едем, цревни паразити, ревматоиден артритис, гихт, висок холестерол.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!